Myš je ako jesť s paličkami

Autor: Katarína Baková | 22.10.2012 o 19:38 | (upravené 22.10.2012 o 22:29) Karma článku: 14,23 | Prečítané:  469x

Aby bolo jasné hneď na začiatku, moja babička nie je žiadna nechápavá starenka. Táto vzdelaná a svižná dôchodkyňa by aj dnes, s varechou v ruke, postavila do pozoru kompletný generálny štáb. (Koniec-koncov, celé roky trénovala na svojej rodine.)

Počítačom sa donedávna úspešne vyhýbala, vždy sa totiž našiel niekto, kto to spravil za ňu - manžel, účtovníčka, syn podplatený dvoma šnicľami... Bola presvedčená, že počítače majú na svete dve základné poslania: zabaviť chlapov PC hrami a dať úradníkom možnosť, ako buzerovať obyvateľstvo. Až sa stalo to, o čom sú romantické TV limonádky: žena spraví pre lásku čokoľvek. Potrebuje mať totiž prehľad o všetkom, čo sa v našich domácnostiach šuchne a pomocné ruky z nej trčia ako indickej bohyni.

Keď som sa rozhodla pre dlhší pobyt v zahraničí, babka: 1. dostala mdloby, 2. prepadla čistej panike, 3. sugestívnym pohľadom sa snažila dosiahnuť, že roztrhám žiadosť o štipendium a keďže to nefungovalo, 4. začala sa pripravovať na najhoršie (t. j. že jej vnučka predstihne stovky iných uchádzačov a dostane sa na zahraničnú školu).

Dovoľte mi teraz, po dvojmesačnom očistci výberu počítačového vybavenia pre seniorku, rozdať pár postrehov:

  1. Ani neuvažujte o tom, že by ste človeku, ktorý úspešne prežil veľkú časť života bez počítača, kúpili stolné pecko. Pôvodný plán totiž bol, že z pivnice vytiahneme staré škatule, pripevníme naň webkamerku a hotovka. Toho sme sa držali do chvíle, kýmbabička po prvej lekcii vyhlásila, že táto technika je pre ňu priveľmi zložitá. Postup „stlačíš gombík na počítači, potom tlačidlo na monitore a zvyšok ovládaš myšou" sa jej zdal desne komplikovaný, a to som jej ani nespomenula hlavný vypínač vzadu.
  2. Ak uvažujete o notebooku, nevyhadzujte zbytočne peniaze za myš. Bez ohľadu na to, aká zručná je vaša mama alebo babka pri štopkaní, príprave španielskych vtáčkov alebo ťahaní štrúdle, získať cvik s ovládaním myši je pre ňu zdĺhavé a vyčerpávajúce. Ovládať myš je ako jesť paličkami - nemali ste tiež zo začiatku chuť po pár nemotorných hltoch zapichnúť tie debilné drievka niekomu do ucha a najesť sa normálne vidličkou?
  3. Rátajte s tým, že pri výbere notebooku ťažko vyjdete ako víťaz: malý noťas je praktický, ale písmená na klávesnici sú primalé a ťažko sa čítajú. Aj ikony na menšom monitore sú pre staršieho človeka ťažšie čitateľné. Ak si myslíte, že defaultné zväčšenie písma na monitore to vyrieši, patrí vám titul Naivka roka. (BTW, vyskúšajte si to na vlastnom monitore a odhadujem, že po desiatich minútach večného scrollovania webstránok vás picne!) Ak vyberiete veľký, pohodlný model, po prvej vlne nadšenia ho technobabka bude využívať pomenej. Bojí sa totiž techniku prenášať (čo keby sa niečo pokazilo), a tak bude noťas ležať zaklapnutý na písacom stole, kým všetci vieme, že život sa odohráva hlavne v kuchyni a obývačke.
  4. Väčšinu spomenutých problémov vyriešite tabletom. K jeho silným stránkam patrí, že a) zapína sa jediným tlačidlom, b) nepotrebuje myš ani „debilné" ovládanie šípkou, c) pôsobí ako hračka, nie ako zložitý stroj. Navyše, pripomína zarámovanú fotku. Ak pridáte vhodný stojan, hrozí vám jediné: babička rozšíri mániu Skypovať na celú rozvetvenú rodinu. A úprimne, niet na to, keď sa po openspace ozve nadšené „Juhú, robila som segedín, prídeš?"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?